22 marca 2024r., w restauracji
Jurajska Perła w Żarkach, odbyła się konferencja pt. „Obszar działania „Partnerstwo Północnej Jury”- wyzwania dot. ochrony lokalnego środowiska przyrodniczego na dzisiaj i w przyszłości”.
Konferencję otworzył i poprowadził p. Dyrektor-
Jerzy Motłoch, który na wstępnie powitał wszystkich znamienitych gości, w tym Panią Dyrektor Departamentu Terenów Wiejskich Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego- Danutę Jędrychowską, Członka Zarządu Województwa Śląskiego- p. Grzegorza Boskiego, Starostę Powiatu Myszkowskiego- p. Piotra Kołodziejczyka, Burmistrzów i Wójtów dziewięciu partnerskich gmin, Prezesa LGD "Perła Jury"- p. Cezarego Barczyka, a także 17 przedstawicieli jednostek ochotniczych straży pożarnych, które wzięły udział w konkursie pt. :"Na straży jurajskiego środowiska", tj, OSP:
1. OSP W ŻARKACH
2. OSP W RZENISZOWIE
3. OSP W NAKLE
4. OSP W ŚLĘZANACH
5. OSP W STAROPOLU
6. OSP W JANOWIE
7. OSP W WIERCICY
8. OSP W ZRĘBICACH
9.OSP W PRZYMIŁOWICACH
10.OSP W PODLESIU
11.OSP W MSTOWIE
12.OSP W PORAJU
13.OSP W ZALESICACH
14.OSP W ŻURAWIU
15.OSP W BYSTRZANOWICACH
16. OSP W NIEGOWIE
17. OSP W KOZIEGŁOWACH
Pan Dyrektor podkreślił ważną rolę współpracy w działaniach LGD "Partnerstwo Północnej Jury" z lokalnymi jednostkami ochotniczych straży pożarnych.
Gości konferencji powitał serdecznie także Burmistrz Miasta i Gminy Żarki- p. Klemens Podlejski.
Członek Zarządu Województwa Śląskiego- p. Grzegorz Boski- podkreślił istotną rolę inicjatywy LEADER a także prężnej, efektywnej i skutecznej działalności wszystkich 14 lokalnych grup działania w naszym województwie.
W dalszej kolejności p. Dyrektor Jerzy Motłoch podsumował konkurs p.t. :"Na straży jurajskiego środowiska przyrodniczego".
W imieniu Zarządu Stowarzyszenia PPJ p. Dyrektor Jerzy Motłoch pogratulował wszystkim, 17 jednostkom ochotniczych straży pożarnych, uczestniczącym w konkursie. Podkreślił, że wszystkie zgłoszone prace konkursowe do konkursu p.t.” Na straży jurajskiego środowiska” promowały działania jurajskich OSP na rzecz ochrony przyrody ożywionej i nieożywionej.
W imieniu Zarządu Stowarzyszenia PPJ podziękował wszystkim osobom zaangażowanym w konkursie, bez pomocy których konkurs nie odbyłby się.
W trakcie konferencji zostały przedstawione wyniki konkursu. Członkowie Zarządu na posiedzeniu zamkniętym, w dniu 12.02.2024 r.,w 8 osobowym składzie, dokonali oceny i wyboru prac konkursowych. Z uwagi na otrzymaną ilość punktów wybrano 3 najlepsze prace a także wybrano 6 laureatów.
W wyniku rozstrzygnięcia Konkursu Zarząd Stowarzyszenia PPJ przyznał nagrody rzeczowe w postaci mundurów galowych strażackich:
I miejsce – OSP Żarki- otrzymało 12 mundurów galowych,
II miejsce – OSP Mstów- otrzymało 8 mundurów galowych,
III miejsce – OSP Niegowa, otrzymało 5 mundurów galowych
W wyniku rozstrzygnięcia Zarząd Stowarzyszenia PPJ przyznał 6 laureatom nagrody rzeczowe w postaci sprzętu, tj. pilarek łańcuchowych. Nagrody zostały przyznane następującym jednostkom:
OSP w Janowie
OSP w Koziegłowach
OSP w Zrębicach
OSP w Nakle
OSP w Poraju
OSP w Zalesicach
Zarząd przyznał podziękowania wszystkim uczestnikom konkursu tj.:
OSP W STAROPOLU
OSP W PODLESIU
OSP W PRZYMIŁOWICACH
OSP W WIERCICY
OSP W ŚLĘZANACH
OSP W ŻURAWIU
OSP W BYSTRZANOWICACH
Zarząd Stowarzyszenia PPJ, na podstawie zmienionego Regulaminu konkursu, przyznał „Nagrodę specjalną”- w postaci zestawu ratowniczego OSP R1 w torbie, za przedstawienie w sposób oryginalny i kreatywny, działań jednostki
OSP w Rzeniszowie służących ochronie lokalnego, jurajskiego środowiska.
Prezentacja konkursowa zgłoszona do konkursu przez
OSP Rzeniszów w formie multimedialnej prezentacji była w pełni zgodna z tematyką konkursu a przekaz dzieła jednoznacznie stanowił o szerokim spektrum działań jednostki na rzecz jurajskiego środowiska przyrodniczego.
Niezwykle ważnym elementem konferencji były wykłady przeprowadzone przez wykładowców.
P. dr Konrad Stępnik znakomicie omówił temat dotyczący przed jakimi wyzwaniami klimatycznymi stoi jurajska wieś a także jak im można sprostać w nadchodzącej dekadzie.
P. Adam Dąbrowski doskonale przedstawił idee inteligentnej wsi w aspekcie inteligentnego zarządzania zasobami naturalnymi i środowiskiem- wodą, glebą, odpadami, powietrzem i wykorzystaniem nowoczesnych technologii w tym zakresie, włączając odnawialne źródła energii.
P. Beata Fąfera perfekcyjnie przedstawiła zagrożenia i wyzwania przed którymi stoi polska i jurajska wieś, jednocześnie próbując odpowiedzieć na bardzo trudne pytanie w jakim kierunku ta polska wieś zmierza.
W trakcie konferencji nie brakowało licznych dyskusji i refleksji w zakresie niełatwych tematów dot. wyzwań klimatycznych.
Kończąc konferencje p. Dyrektor Jerzy Motłoch serdecznie podziękował za liczny udział w konferencji, wszelką okazaną pomoc w przygotowaniach i realizacji tego wydarzenia. Raz jeszcze pogratulował wszystkim uczestnikom konkursu skierowanego do jednostek OSP, stwierdzając jednoznacznie, że wszystkie zgłoszone prace konkursowe do konkursu p.t.” Na straży jurajskiego środowiska” promują działania jurajskich OSP na rzecz ochrony przyrody ożywionej i nieożywionej.
Konferencja i konkurs realizowane w ramach operacji własnej p.t. „Wieloaspektowa promocja ekologii na terenie PPJ poprzez: stworzenie mobilnego ekocentrum wraz z organizacją konkursu i konferencji dotyczącej ochrony lokalnego środowiska, dystrybucję koszy do segregacji śmieci a także ekologicznych gadżetów” w ramach działania „Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER” objętego PROW 2014-2020.