Leonard Jagoda - Pasjonat lokalnej historii Gminy i Miasta Koziegłowy
Partnerstwo Północnej Jury w dziedzinie promocji czy pomocy wykonuje pożyteczną rolę która przekłada się na konkretne rezultaty.
"Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie".
Celem operacji jest sprawne wdrażanie LSR, w tym realizacja Planu Komunikacji.
Operacja współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach działania "Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER".
Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.
Przewidywane wyniki operacji: finansowy postęp we wdrażaniu LSR.
Oficjalna strona internetowa Partnerstwa Północnej Jury. Strona wyposażona w automatycznego lektora treści. Usługa lektora dostępna jest z poziomu poszczególnych podstron.
28 lutego bieżącego roku przedstawiciele naszego Stowarzyszenia uczestniczyli w uroczystym otwarciu Dioramy w Izbie Tradycji w Lelowie. Diorama powstała dzięki środkom unijnym pochodzącym z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich PROW 2007-2013, będących w dyspozycji Stowarzyszenia PPJ w ramach Wdrażania Lokalnych Strategii Rozwoju. Gmina Lelów zrealizowała projekt zatytułowany „Diorama, album oraz opaski odblaskowe sposobem na promocję dziedzictwa wielokulturowego w Gminie Lelów”. Głównym celem realizacji projektu jest propagowanie dziedzictwa wielokulturowego Gminy Lelów. Podczas uroczystego podsumowania projektu, które odbyło się w Gminnej Bibliotece Publicznej w Lelowie honorowym gościem był kompozytor i dyrygent Leopold Kozłowski oraz twórca dioramy Roman Woźniak. Zaproszonych gości przywitał Krzysztof Molenda Wójt Gminy, po czym zaprosił do obejrzenia filmu, który opowiadał historię Żydów mieszkających w Lelowie. Po projekcji głos zabrał Mirosław Skrzypczyk, który przybliżył zaproszonym gościom tematykę żydowską. Następnie wysłuchano prezentacji przygotowanej przez Karolinę Koprowską na temat obrzędów oraz świąt żydowskich, które przedstawia diorama. Spotkanie uświetnił występ Ewy Ostrowskiej, która wykonała utwory pt. „Tak, jak malował pan Chagall” oraz „Austeria”. Na zakończenie goście przeszli do Izby Tradycji Ziemi Lelowskiej, gdzie mogli zobaczyć dioramę lelowską, drugą w Polsce dioramę o tematyce żydowskiej, autorstwa Romana Gustawa Woźniaka, malarza i rzeźbiarza z Krakowa, znanego twórcy między innymi krakowskich szopek. Diorama prezentuje najważniejsze zwyczaje oraz święta żydowskie. Każda z sytuacji zaprezentowana jest za pomocą niewielkiej, modelarskiej scenki obrotowej, wypełnionej dziesiątkami figurek wkomponowanych w charakterystyczną scenografię. Uzupełnieniem scenek jest głos lektora, Wojciecha Skibińskiego, w tle słychać tradycyjną muzykę żydowską.
źródło:www.lelow.pl
Zobacz co mówią o nas inni
www.jura-ppj.pl
Północna Jura to nie tylko niezwykle urokliwa kraina, to także miejsce, w którym miłośnicy historii spotkać się mogą z pasjonatami sportów wyczynowych i aktywnego spędzania wolnego czasu w otoczeniu jurajskiej przyrody. Na spragnionych ciszy, spokoju i relaksu na łonie przyrody czekają gospodarstwa agroturystyczne położone w urokliwych zakątkach Jury. Miłośnicy aktywnego spędzania wolnego czasu również znajdą tutaj coś dla siebie: spływy kajakowe i pontonowe, wspinaczka skałkowa, speleologia, turystyka piesza, rowerowa i konna, czy dostarczające sporą dawkę adrenaliny sporty ekstremalne. Stowarzyszenie „Partnerstwo Północnej Jury" od lat zabiega o harmonijny rozwój naszego regionu, łącząc w swoich działaniach troskę o rozwój ekonomiczny, dziedzictwo kulturowe i ochronę środowiska naszej pięknej i aktywnej Północnej Jury.
Ciekawe informacje o działalności Stowarzyszenia PPJ