Leonard Jagoda - Pasjonat lokalnej historii Gminy i Miasta Koziegłowy
Partnerstwo Północnej Jury w dziedzinie promocji czy pomocy wykonuje pożyteczną rolę która przekłada się na konkretne rezultaty.
"Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie".
Celem operacji jest sprawne wdrażanie LSR, w tym realizacja Planu Komunikacji.
Operacja współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach działania "Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER".
Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.
Przewidywane wyniki operacji: finansowy postęp we wdrażaniu LSR.
Oficjalna strona internetowa Partnerstwa Północnej Jury. Strona wyposażona w automatycznego lektora treści. Usługa lektora dostępna jest z poziomu poszczególnych podstron.
20-osobowa grupa przedstawicieli LGD skupionych w SIECI SILESIAN LEADER NETWORK oraz reprezentantów Samorządu Województwa Śląskiego na czele z p. Aleksandrą Banasiak, Członkiem Zarządu Województwa Śląskiego wzięła udział w międzynarodowym seminarium LAGs’ Global Network Seminar, którego główną tematyką były doświadczenia z szerzenia metody LEADER wewnątrz UE oraz w krajach – co szczególnie ciekawe - poza nią. Seminarium zostało zorganizowane przez ELARD – największe europejskie stowarzyszenie skupiające organizacje wdrażające podejście LEADER w krajach UE (LGD oraz sieci LGD), z kolei sam wyjazd grupy z terenu województwa śląskiego został zorganizowany i sfinansowany przez Sekretariat Regionalny KSOW Województwa Śląskiego. W seminarium wzięło udział ok. 150 osób z 22 krajów – w większości Państw Członkowskich UE – ale również z Brazylii, Mozambiku, Pakistanu i Rosji. Podczas seminarium zaprezentowano efekty pilotażowych działań polegających głównie na tworzeniu lokalnych partnerstw typu LEADER w Mozambiku, krajach Ameryki Łacińskiej, na Wyspach Zielonego Przylądka oraz Tunezji i Rosji. Działania te - podejmowane począwszy od 2006 r. - były prowadzone przez grupę ekspertów pod przewodnictwem Pana Petri Rinne (obecny Prezydent ELARD) oraz p. Philipa Wade (związanego niegdyś z OECD) z wykorzystaniem wcześniejszych doświadczeń z wdrażania podejścia LEADER głównie fińskich, irlandzkich i czeskich.
Ze względu na uwarunkowania ustrojowe oraz poziom rozwoju społeczno-gospodarczego terytoriów, na których prowadzono pilotażowe działania zastosowania metody LEADER w rozwoju lokalnym (prezentowanych w trakcie seminarium) działania te miały na celu głównie przeciwdziałanie ubóstwu wsi oraz tworzenie nowych możliwości egzystencjalnych dla społeczności lokalnych zamieszkujących tamtejsze obszary wiejskie. Jak przedstawiano w trakcie seminarium - w przeważającej większości przypadków działania te odniosły zamierzone efekty, potwierdzając skuteczność metody LEADER w różnych uwarunkowaniach lokalnych – również poza UE, wytyczając nowy dla ww. miejsc kierunek rozwoju lokalnego oparty na rozwiązaniach demokratycznych, partnerstwie i wykorzystaniu lokalnego potencjału tych obszarów. Uczestnicy seminarium zostali zaproszeni przez delegację polską do udziału w październikowej konferencji LEADER AFTER 2013 w Koszęcinie, której gospodarzem i współorganizatorem w ramach imprez Polskiej Prezydencji w Radzie UE będzie Samorząd Województwa Sląskiego (pozostali współorganizatorzy to Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Śląski Związek Gmin i Powiatów).
Po zakończeniu seminarium polska delegacja udała się na dwudniową roboczą wizytę studyjną na teren działania LAG Aktiivinen Pohjois-Satakunta ry . Celem wizyty była prezentacja projektów lokalnych niosących tzw. wartość dodaną oraz zapoznanie się z formalnymi aspektami działalności fińskich LGD, w tym w szczególności systemu wdrażania LSR oraz terminów rozpatrywania wniosków o dofinansowanie operacji w realiach fińskich, które zaliczane są do tego samego modelu implementacji podejścia LEADER w UE, jak te obowiązujące w Polsce (czyli model częściowej decentralizacji kompetencji związanych z wyborem projektów). Wg. informacji przekazanych przez stronę fińską ww. terminy są – ujmując to bardzo ogólnikowo i na podstawie informacji dot. jednej fińskiej LGD – przynajmniej 2-krotnie krótsze niż w większości regionów w Polsce (dokumentacja projektowa jest przy tym również mniej obszerna). W opinii uczestników wyjazdu pobyt na seminarium w Ellivuori oraz późniejsza wizyta w LAG Aktiivinen Pohjois-Satakunta ry były bardzo inspirującym doświadczeniem, wzbogacającym istotnie wiedzę nt. zastosowań metody LEADER w tym również, w nieco innym wydaniu niż to realizowane obecnie w ramach PROW 2007-2013.
Tekst:Witold Magryś, Śląski Związek Gmin i Powiatów, SILESIAN LEADER NETWORK
Zobacz co mówią o nas inni
www.jura-ppj.pl
Północna Jura to nie tylko niezwykle urokliwa kraina, to także miejsce, w którym miłośnicy historii spotkać się mogą z pasjonatami sportów wyczynowych i aktywnego spędzania wolnego czasu w otoczeniu jurajskiej przyrody. Na spragnionych ciszy, spokoju i relaksu na łonie przyrody czekają gospodarstwa agroturystyczne położone w urokliwych zakątkach Jury. Miłośnicy aktywnego spędzania wolnego czasu również znajdą tutaj coś dla siebie: spływy kajakowe i pontonowe, wspinaczka skałkowa, speleologia, turystyka piesza, rowerowa i konna, czy dostarczające sporą dawkę adrenaliny sporty ekstremalne. Stowarzyszenie „Partnerstwo Północnej Jury" od lat zabiega o harmonijny rozwój naszego regionu, łącząc w swoich działaniach troskę o rozwój ekonomiczny, dziedzictwo kulturowe i ochronę środowiska naszej pięknej i aktywnej Północnej Jury.
Ciekawe informacje o działalności Stowarzyszenia PPJ