Leonard Jagoda - Pasjonat lokalnej historii Gminy i Miasta Koziegłowy
Partnerstwo Północnej Jury w dziedzinie promocji czy pomocy wykonuje pożyteczną rolę która przekłada się na konkretne rezultaty.
"Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie".
Celem operacji jest sprawne wdrażanie LSR, w tym realizacja Planu Komunikacji.
Operacja współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach działania "Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER".
Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.
Przewidywane wyniki operacji: finansowy postęp we wdrażaniu LSR.
Oficjalna strona internetowa Partnerstwa Północnej Jury. Strona wyposażona w automatycznego lektora treści. Usługa lektora dostępna jest z poziomu poszczególnych podstron.
STRATEGIA ROZWOJU LOKALNEGO KIEROWANEGO PRZEZ SPOŁECZNOŚĆ NA LATA 2023-2027 (LSR) STOWARZYSZENIA „PARTNERSTWO PÓŁNOCNEJ JURY”- CZYLI WŁAŚCIWIE CO?
Dwufunduszowa LSR Stowarzyszenia PPJ to dokument strategiczny określający cele i kierunki działań finansowanych z programów/funduszy Planu Strategicznego Wspólnej Polityki Rolnej (PS WPR) i Europejskiego Funduszu Społecznego+ (EFS+), obejmujący perspektywę finansowania 2023-2029.
Cały proces tworzenia Lokalnej Strategii Rozwoju został zaprojektowany tak, by prace na każdym jego etapie były oparte na wykorzystaniu danych pozyskanych za pomocą różnych metod partycypacyjnych.
W liczbach wyglądało to przykładowo tak: zorganizowano 9 warsztatów strategicznych w każdej z partnerskich gmin, w których udział wzięło 157 mieszkańców, zebrano 21 fiszek projektowych, odbyło się 5 tur konsultacji w gminnych punktach konsultacyjnych, otrzymano 165 formularzy konsultacyjnych, zankietowano 101 sołtysów, przeprowadzono 4 tury konsultacji internetowych.
W efekcie opracowano dokument w którym zdefiniowano: 3 cele i 16 przedsięwzięć.
Alokacja środków przeznaczona na wdrażanie celów, przedsięwzięć i wskaźników Lokalnej Strategii Rozwoju wynosi łącznie z dwóch funduszy ponad 3 mln 700 tys. euro. Po raz pierwszy będziemy wdrażać w formule grantowej środki z Europejskiego Funduszu Społecznego+ (EFS+), z alokacją na ponad 900 000 euro. Zaplanowaliśmy realizacje:
- przedsięwzięć dotyczących małej infrastruktury
- 2 projekty grantowe wdrażane w ramach EFS+
- 3 projekty grantowe ( w ramach PS WPR), dotyczące tworzenia i realizacji koncepcji smart village
- 3 operacje własne (skierowane do osób w niekorzystnej sytuacji: m.in. kobiet)
- 5 przedsięwzięć z zakresu rozwoju gospodarczego.
Ponad połowa budżetu na wdrażania z PS WPR jest przeznaczona na rozwój gospodarczy obszarów wiejskich. Chcemy wpływać na zrównoważony rozwój obszarów wiejskich naszych partnerskich gmin tj. : Gminy: Janów, Koziegłowy, Lelów, Mstów, Niegowa, Olsztyn, Poraj, Przyrów, Żarki.
To, co było i jest najcenniejsze w opracowaniu naszej Strategii Rozwoju Lokalnego kierowanego przez społeczność na lata 2023-2027 to szeroka partycypacja społeczna: Mieszkańców, Liderów, Wnioskodawców. Bez wsparcia mieszkańców, zaangażowania na 100% w szereg konsultacji zarówno bezpośrednich jak i mejlowych czy telefonicznych, spotkań, zebrań, dyskusji, ankiet, opinii, nie było by tego dokumentu.
Powoli nadchodzi czas, gdzie małymi krokami zbliżamy się do rozpoczęcia wdrażania nowej perspektywy finansowej, naszej LSR i ogłaszania konkursów. Zachęcamy do śledzenia naszej strony www.jura-ppj.pl a także profilu społecznościowego na facebooku, gdzie znajdą Państwo wszystkie informacje na bieżąco.
Warto również zapisać się do newslettera, dostępnego na naszej oficjalnej stronie internetowej.
Już wkrótce pojawią się kolejne artykuły o działaniach dedykowanych w LSR dla osób w niekorzystnej sytuacji tj. kobiet, osób młodych do 25 roku życia i seniorów ( powyżej 60 roku życia).
Artykuł opracowano w ramach realizacji Planu Komunikacji na lata 2023-2027.
Plakat: źródło: freepik.com
Zobacz co mówią o nas inni
www.jura-ppj.pl
Północna Jura to nie tylko niezwykle urokliwa kraina, to także miejsce, w którym miłośnicy historii spotkać się mogą z pasjonatami sportów wyczynowych i aktywnego spędzania wolnego czasu w otoczeniu jurajskiej przyrody. Na spragnionych ciszy, spokoju i relaksu na łonie przyrody czekają gospodarstwa agroturystyczne położone w urokliwych zakątkach Jury. Miłośnicy aktywnego spędzania wolnego czasu również znajdą tutaj coś dla siebie: spływy kajakowe i pontonowe, wspinaczka skałkowa, speleologia, turystyka piesza, rowerowa i konna, czy dostarczające sporą dawkę adrenaliny sporty ekstremalne. Stowarzyszenie „Partnerstwo Północnej Jury" od lat zabiega o harmonijny rozwój naszego regionu, łącząc w swoich działaniach troskę o rozwój ekonomiczny, dziedzictwo kulturowe i ochronę środowiska naszej pięknej i aktywnej Północnej Jury.
Ciekawe informacje o działalności Stowarzyszenia PPJ