"Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie".
Celem operacji jest sprawne wdrażanie LSR, w tym realizacja Planu Komunikacji.
Operacja współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach działania "Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER".
Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.
Przewidywane wyniki operacji: finansowy postęp we wdrażaniu LSR.

Strona główna
Statystyki RSS
wtorek, 1 grudnia 2020 r.
imieniny obchodzą: Blanka, Edmund
RODO
więcej
WSPARCIE PRZYGOTOWAWCZE PROW 2014-2020
więcej
EKOLC Questy
ZONAR
  „WIELKIE GRANIE I ODKRYWANIE- ZASOBY OBSZARU NASZYM ATRYBUTEM ROZWOJU” ZONAR W kwietniu 2017r. trzy sąsiadujące ze sobą Lokalne Grupy Działania, tj. "Bractwo Kuźnic", ...
więcej
ODDO
 W ramach realizacji projektu współpracy " Od dziedzictwa do bogactwa"  na potrzeby promocji projetu jako pierwsze zrealizowano zadanie polegające na opracowaniu loga projektu (logo ...
więcej
Grudzień 2020
Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31

II etap konkursu kulinarnego w Gminie Przyrów

Strona główna » Aktualności » II etap konkursu kulinarnego w Gminie Przyrów

wielkość tekstu:A | A | A

 II etap kulinarnego konkursu pt. „Dziedzictwo kulinarne Partnerstwa Północnej Jury inspiracją do rozwoju przedsiębiorczości i aktywizacji lokalnej społeczności”  został przeprowadzony w Gminie Przyrów.

W dniu wczorajszym, do gościnnej sali Gminnego Ośrodka Kultury w Przyrowie,  przybyły lokalne kreatorki smaku, których potrawy zostały nominowane do II etapu tj. członkinie Kół Gospodyń Wiejskich; Sygontka, Zalesice, Zarębice i Przyrów. Na spotkaniu byli obecni:  Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Przyrowie- p. Dariusz Grabowski,  a także p. Barbara Wierciochowicz, którzy z ramienia Gminy Przyrów  koordynowali rekrutację uczestników do konkursu kulinarnego na terenie gminy. Wśród uczestników spotkania byli także przedstawiciele Komisji Konkursowej ( w składzie pracowników Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Częstochowie a także pracowników biura Stowarzyszenia PPJ). 

Uczestników spotkania powitał Dyrektor GOKu- p. Dariusz Grabowski z Dyrektorem biura PPJ- p.  Jerzym Motłochem, gratulując uczestnikom konkursu nominacji a jednocześnie informując o założeniach i celach projektu pt. „Dziedzictwo kulinarne Partnerstwa Północnej Jury inspiracją do rozwoju przedsiębiorczości i aktywizacji lokalnej społeczności” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach II Schematu Pomocy Technicznej „Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich” PROW na lata 2014-2020. Dyrektor  PPJ zaznaczył, że pierwsza edycja konkursu kulinarnego w swoim założeniu  ma zainicjować prace nad marką lokalną a także wydanie wyjątkowej książki kulinarnej, bo uwzględniającej lokalne dziedzictwo kulinarne.  Podkreślił także, że dzięki wsparciu partnera projektu –Gminy Przyrów reprezentowanej przez  Wójta Roberta Nowaka, konkurs kulinarny organizowany jest na terenie partnerskiej gminy. Wyraził słowa uznania w kierunku Wójta Gminy Przyrów za doskonale układającą się współpracę ze Stowarzyszeniem PPJ, mając nadzieję, że dalej będzie ta współpraca wzmacniana.

W Przyrowie, najważniejszymi uczestnikami spotkania, były przedstawicielki Kół Gospodyń Wiejskich, które zaskoczyły nie tylko wyśmienicie przygotowanymi potrawami, ale przede wszystkim sposobem prezentacji potraw. Jako pierwsze, swoją potrawę, czyli pyszną zupę „Dziadówkę” i wyraziste kluski tlone zaprezentowały przedstawicielki Koła Gospodyń Wiejskich  z Sygontki.  Dzięki nim, dowiedzieliśmy się, że historia potrawy wiąże się z pracami polowymi. Kiedy gospodarze i gospodynie szli pracować  w polu, brali ze sobą wcześnie sporządzoną zupę dziadówkę, która w żeliwnym garnku, owinięta sianem lub słomą a także przykryta derką długo utrzymywała ciepło. Zupa swoim składem przypomina kapuśniak, ale różni się tym, że jej główny składnik stanowi fasola. Z kolei niezwykły  smak „zalewajki po zalejsku”,  odkryły przed uczestnikami spotkania panie z KGW w Zarębicach. Apetyczna i ostra w smaku zalewajka charakteryzuje wyróżnia się tym, że w jej składzie można znaleźć kaszę jęczmienną.  Rewelacyjny smak można było odnaleźć w pulpie ziemniaczanej przygotowanej przez członkinie KGW w Zarębicach.  Pulpa swoją konsystencją przypomina placek ziemniaczany na brytfannie, ale w odróżnieniu od placków nie jest pieczona tylko gotowana. Sekret pulpy jest ukryty w jakości podstawowego jej składnika, który stanowi ziemniak, a te w Zarębicach uznawane są za najlepsze i słyną w całej okolicy. Jako ostatnie zaprezentowały się panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Przyrowie ze smaczną kapustą z grochem. Sekretem sporządzonej przez nie potrawy jest to, że kapusta jest zagęszczana ziemniakami i dlatego jest bardziej aromatyczna.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom spotkania, a w szczególności uczestniczkom konkursu za przygotowanie i  profesjonalny serwis nominowanych potraw. Komisja Konkursowa zachwyciła się sposobem przygotowania potraw, ich smakiem, historią, prezentacją. Obszar działania Stowarzyszenia „Partnerstwo Północnej Jury” to ogromne bogactwo tradycji kulinarnych!

 

 

poprzednia strona|1|2| z   2następny|ostatnia

czytano: 146 razy

źródło: jura-ppj.pl

Strona główna
mapa serwisu kanały RSS polityka prywatności
Strona internetowa Stowarzyszenia Partnerstwo Północnej Jury została utworzona w ramach Programu Operacyjnego „ Restrukturyzacja i modernizacja sektora żywnościowego oraz rozwój obszarów wiejskich 2004-2006”, priorytet „Zrównoważony rozwój obszarów wiejskich”, działanie „Pilotażowy Program Leader +” a następnie zaktualizowana w ramach Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich Europa inwestująca w obszary wiejskie. Strona zaktualizowana przez Stowarzyszenie Partnerstwo Północnej Jury. Strona współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach osi 4- LEADER Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013. Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 - Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Unia Leader Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi FAPA Program Rozwoju Obszarów Wiejskich
Lokalna Grupa Działania Stowarzyszenie Partnerstwo Północnej Jury (PPJ) działa w ramach PROW. Pośredniczy w pozyskiwaniu środków unijnych, realizuje projekty unijne.