"Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie".
Celem operacji jest sprawne wdrażanie LSR, w tym realizacja Planu Komunikacji.
Operacja współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach działania "Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER".
Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.
Przewidywane wyniki operacji: finansowy postęp we wdrażaniu LSR.

Strona główna
Statystyki RSS
niedziela, 20 września 2020 r.
imieniny obchodzą: Faustyna, Renata
RODO
więcej
WSPARCIE PRZYGOTOWAWCZE PROW 2014-2020
więcej
EKOLC Questy
ZONAR
  „WIELKIE GRANIE I ODKRYWANIE- ZASOBY OBSZARU NASZYM ATRYBUTEM ROZWOJU” ZONAR W kwietniu 2017r. trzy sąsiadujące ze sobą Lokalne Grupy Działania, tj. "Bractwo Kuźnic", ...
więcej
ODDO
 W ramach realizacji projektu współpracy " Od dziedzictwa do bogactwa"  na potrzeby promocji projetu jako pierwsze zrealizowano zadanie polegające na opracowaniu loga projektu (logo ...
więcej
Wrzesień 2020
Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30

II etap konkursu kulinarnego w Gminie Olsztyn

Strona główna » Aktualności » II etap konkursu kulinarnego w Gminie Olsztyn

wielkość tekstu:A | A | A

 II etap kulinarnego konkursu pt. „Dziedzictwo kulinarne Partnerstwa Północnej Jury inspiracją do rozwoju przedsiębiorczości i aktywizacji lokalnej społeczności”  został przeprowadzony w Gminie Olsztyn, a dokładnie w jednym z sołectw, tj. w Kusiętach.

W dniu wczorajszym, w pięknej sali Ochotniczej Straży Pożarnej w Kusiętach, gościły lokalne kreatorki smaku, których potrawy zostały nominowane do II etapu tj. członkinie Koła Gospodyń Wiejskich w Olsztynie na czele z przewodniczącą Bernadettą Niemczyk, p. Iwona Mizgała, p. Irena Tomalska i p. Janina Urlich. Na spotkaniu byli  obecni:  Wójt Gminy Olsztyn, p. Tomasz Kucharski , a także p. Katarzyna Biskup, która z ramienia Gminy Olsztyn  koordynowała rekrutację uczestników do konkursu kulinarnego na terenie gminy. Wśród uczestników spotkania byli także przedstawiciele Komisji Konkursowej ( w składzie pracowników Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Częstochowie a także pracowników biura Stowarzyszenia PPJ). 

Uczestników spotkania powitał Dyrektor biura PPJ Jerzy Motłoch, gratulując uczestnikom konkursu nominacji a jednocześnie poinformował o założeniach i celach projektu pt. „Dziedzictwo kulinarne Partnerstwa Północnej Jury inspiracją do rozwoju przedsiębiorczości i aktywizacji lokalnej społeczności” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach II Schematu Pomocy Technicznej „Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich” PROW na lata 2014-2020. Dyrektor  zaznaczył, że pierwsza edycja konkursu kulinarnego w swoim założeniu  ma zainicjować prace nad marką lokalną a także wydanie wyjątkowej książki kulinarnej, bo uwzględniającej lokalne dziedzictwo kulinarne.  Podkreślił także, że dzięki wsparciu partnera projektu –Gminy Olsztyn reprezentowanej przez  Wójta Tomasza Kucharskiego, konkurs kulinarny organizowany jest na terenie partnerskiej gminy. Wyraził słowa uznania w kierunku Wójta Gminy Olsztyn za doskonale układającą się współpracę ze Stowarzyszeniem PPJ, mając nadzieję, że dalej będzie ta współpraca wzmacniana. Wójt Gminy Olsztyn, p. Tomasz Kucharski, w równie ciepłych słowach podziękował za znakomite współdziałanie, przedstawił historię miejsca, w którym odbywał się II etap konkursu kulinarnego, jednocześnie gratulując jego uczestniczkom doskonałego rzemiosła kulinarnego.

W Kusiętach, najważniejszymi uczestnikami spotkania, były lokalne kreatorki  smaku. Jako pierwsza, swoją potrawę, czyli pyszną polewkę z ziemniakami podawaną na bogato a także delikatne kluski prażone przygotowała i zaprezentowała p. Iwona Mizgała.  Z kolei niezwykły smak wiejskiego chleba żytniego odkryła przed uczestnikami spotkania p. Janina Urlich. Wzmocniony dodatkowo smalcem i ogórkami małosolnymi  smakował wybornie. Z kolei, nagrodzone certyfikatem przez Częstochowską Organizację Turystyczną w kategorii potrawa regionalna, smaczne oponki serowe z Olsztyna, zostały przygotowane i zaprezentowane przez Koło Gospodyń Wiejskich z Olsztyna. Jako ostatnia, prezentacji potrawy dokonała Irena Tomalska serwując pyszny sernik z brzoskwiniami w towarzystwie nalewki miętowej.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom spotkania, a w szczególności uczestniczkom konkursu za przygotowanie i  profesjonalny serwis nominowanych potraw. Po raz kolejny Komisja Konkursowa zachwyciła się sposobem przygotowania potraw, ich smakiem, historią i prezentacją.

Olsztyn-„ Słońce Jury”- to gmina, która nie tylko ma niezliczone walory i atrakcje turystyczne, ale wybornie „smakuje”. Tu trzeba się zatrzymać, nie tylko po to, aby zobaczyć piękny olsztyński zamek, ale także zasmakować  wyjątkowych, lokalnych potraw. Olsztyn „smakuje” nadzwyczajnie!

 

 

poprzednia strona|1|2| z   2następny|ostatnia

czytano: 221 razy

źródło: jura-ppj.pl

Strona główna
mapa serwisu kanały RSS polityka prywatności
Strona internetowa Stowarzyszenia Partnerstwo Północnej Jury została utworzona w ramach Programu Operacyjnego „ Restrukturyzacja i modernizacja sektora żywnościowego oraz rozwój obszarów wiejskich 2004-2006”, priorytet „Zrównoważony rozwój obszarów wiejskich”, działanie „Pilotażowy Program Leader +” a następnie zaktualizowana w ramach Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich Europa inwestująca w obszary wiejskie. Strona zaktualizowana przez Stowarzyszenie Partnerstwo Północnej Jury. Strona współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach osi 4- LEADER Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013. Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 - Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Unia Leader Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi FAPA Program Rozwoju Obszarów Wiejskich
Lokalna Grupa Działania Stowarzyszenie Partnerstwo Północnej Jury (PPJ) działa w ramach PROW. Pośredniczy w pozyskiwaniu środków unijnych, realizuje projekty unijne.