"Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie".
Celem operacji jest sprawne wdrażanie LSR, w tym realizacja Planu Komunikacji.
Operacja współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach działania "Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER".
Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.
Przewidywane wyniki operacji: finansowy postęp we wdrażaniu LSR.

Strona główna
Statystyki RSS
sobota, 19 września 2020 r.
imieniny obchodzą: Konstancja, Leopold
RODO
więcej
WSPARCIE PRZYGOTOWAWCZE PROW 2014-2020
więcej
EKOLC Questy
ZONAR
  „WIELKIE GRANIE I ODKRYWANIE- ZASOBY OBSZARU NASZYM ATRYBUTEM ROZWOJU” ZONAR W kwietniu 2017r. trzy sąsiadujące ze sobą Lokalne Grupy Działania, tj. "Bractwo Kuźnic", ...
więcej
ODDO
 W ramach realizacji projektu współpracy " Od dziedzictwa do bogactwa"  na potrzeby promocji projetu jako pierwsze zrealizowano zadanie polegające na opracowaniu loga projektu (logo ...
więcej
Wrzesień 2020
Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30

II etap konkursu kulinarnego zawitał do Gminy Poraj

Strona główna » Aktualności » II etap konkursu kulinarnego zawitał do Gminy Poraj

wielkość tekstu:A | A | A

Na mapie kulinarnych rozgrywek w ramach II etapu konkursu pt. „Dziedzictwo kulinarne Partnerstwa Północnej Jury inspiracją do rozwoju przedsiębiorczości i aktywizacji lokalnej społeczności”  nie mogło zabraknąć gminy Poraj. W dniu wczorajszym, do Gminnego Ośrodka Kultury im. Janusza Gniatkowskiego, zawitali lokalni kreatorzy smaku, których potrawy zostały nominowane do II etapu tj. członkowie Koła Emerytów i Rencistów w Choroniu a także przedstawiciele Koła Gospodyń Wiejskich „Natalinki” w Masłońskim. Spotkanie swoją obecnością uświetniła Wójt Gminy Poraj- p. Katarzyna Kaźmierczak, Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Poraju p. Magdalena Ryziuk- Wilk a także p. Andrzej Kozłowski, który z ramienia Gminy Poraj, koordynował rekrutację uczestników do konkursu kulinarnego na terenie gminy. Wśród uczestników spotkania byli także przedstawiciele Komisji Konkursowej ( w składzie pracowników Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Częstochowie, tj. p. Iwona Chmurzewska, p. Beata Fąfera, p. Danuta Tomza)  a także pracowników biura Stowarzyszenia PPJ).  

Uczestników spotkania powitał Dyrektor Motłoch, który przedstawił założenia projektu pt. „Dziedzictwo kulinarne Partnerstwa Północnej Jury inspiracją do rozwoju przedsiębiorczości i aktywizacji lokalnej społeczności” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach II Schematu Pomocy Technicznej „Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich” PROW na lata 2014-2020. Jednocześnie zaznaczył, że konkurs kulinarny – ma zainicjować prace nad marką lokalną.  Dyrektor podkreślił także, że dzięki wsparciu partnera projektu –Gminy Poraj reprezentowanej przez panią Wójt Katarzynę Kaźmierczak, organizowany jest konkurs kulinarny na terenie partnerskiej gminy. Dyrektor podziękował za doskonałą, partnerską współpracę z gminą Poraj. Następnie pani Wójt Katarzyna Kaźmierczak, powitała wszystkich uczestników spotkania, podziękowała za wzorową współpracę z PPJ i pogratulowała uczestnikom udziału w konkursie.

W Poraju królowały potrawy ziemniaczane. Właściwie , nie wyobrażaliśmy sobie, aby mogło być inaczej. To właśnie tutaj, w pięknej Alei Lipowej w Choroniu corocznie organizowane są Chorońskie Prażuchy. W pierwszej kolejności  swoją potrawę, czyli wyborne prażuchy podawane z kapuśniakiem, przedstawiło Koło Emerytów i Rencistów z Choronia. Przepis na prażuchy,  pyszne ziemniaczane danie, przekazywany jest z pokolenia na pokolenie już od XIX wieku. Równie dobre danie przygotowały panie z Koła Gospodyń Wiejskich „Natalinki” z Masłońskiego.  Wyborne Kluski deptane doskonale komponowały się z żurkiem. Jak podkreśliła pani Wójt, Komisja Konkursowa, będzie miała „ciężki orzech do zgryzienia” dokonując ocen konkursowych.  I rzeczywiście tak jest. Każda z partnerskich gmin, w której dotychczas odbył się II etap konkursu kulinarnego zaskoczyła nas nie tylko gościnnością i serdecznym przyjęciem, ale doskonałymi bo lokalnymi smakami wpisanymi w tradycję i historię gmin! Dziękujemy kolejnym uczestnikom konkursu- za ich pełne pasji kulinarnej przygotowanie  i prezentację doskonałych lokalnych potraw. Pamiętajmy, że Aktywny Poraj zaprasza  nie tylko amatorów sportów wodnych, ale także na kulinarne uczty w której pyszny ziemniak odgrywa kluczową rolę!

 

 

czytano: 128 razy

źródło: jura-ppj.pl

Strona główna
mapa serwisu kanały RSS polityka prywatności
Strona internetowa Stowarzyszenia Partnerstwo Północnej Jury została utworzona w ramach Programu Operacyjnego „ Restrukturyzacja i modernizacja sektora żywnościowego oraz rozwój obszarów wiejskich 2004-2006”, priorytet „Zrównoważony rozwój obszarów wiejskich”, działanie „Pilotażowy Program Leader +” a następnie zaktualizowana w ramach Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich Europa inwestująca w obszary wiejskie. Strona zaktualizowana przez Stowarzyszenie Partnerstwo Północnej Jury. Strona współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach osi 4- LEADER Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013. Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 - Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Unia Leader Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi FAPA Program Rozwoju Obszarów Wiejskich
Lokalna Grupa Działania Stowarzyszenie Partnerstwo Północnej Jury (PPJ) działa w ramach PROW. Pośredniczy w pozyskiwaniu środków unijnych, realizuje projekty unijne.