"Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie".
Celem operacji jest sprawne wdrażanie LSR, w tym realizacja Planu Komunikacji.
Operacja współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach działania "Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER".
Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.
Przewidywane wyniki operacji: finansowy postęp we wdrażaniu LSR.

Strona główna
Statystyki RSS
niedziela, 9 sierpnia 2020 r.
imieniny obchodzą: Klara, Roman
RODO
więcej
WSPARCIE PRZYGOTOWAWCZE PROW 2014-2020
więcej
EKOLC Questy
ZONAR
  „WIELKIE GRANIE I ODKRYWANIE- ZASOBY OBSZARU NASZYM ATRYBUTEM ROZWOJU” ZONAR W kwietniu 2017r. trzy sąsiadujące ze sobą Lokalne Grupy Działania, tj. "Bractwo Kuźnic", ...
więcej
ODDO
 W ramach realizacji projektu współpracy " Od dziedzictwa do bogactwa"  na potrzeby promocji projetu jako pierwsze zrealizowano zadanie polegające na opracowaniu loga projektu (logo ...
więcej
Sierpień 2020
Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31

II etap konkursu kulinarnego w gminie Lelów

Strona główna » Aktualności » II etap konkursu kulinarnego w gminie Lelów

wielkość tekstu:A | A | A

 II etap konkursu kulinarnego pt. „Dziedzictwo kulinarne Partnerstwa Północnej Jury inspiracją do rozwoju przedsiębiorczości i aktywizacji lokalnej społeczności”, zagościł w pięknej Gminie Lelów, położonej „na styku szlaków i kultur”! Do Gminnego Ośrodka Kultury w Lelowie zagościli uczestnicy konkursu, których potrawy zostały nominowane do II etapu, Wójt Gminy  Lelów- p. Krzysztof Molenda, Dyrektor GOKu- p. Ewa Molenda,  Komisja Konkursowa ( w składzie pracowników Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Częstochowie i pracowników biura Stowarzyszenia PPJ). Uczestników spotkania powitał Dyrektor Motłoch, który przybliżył cele realizowanego projektu pt. „Dziedzictwo kulinarne Partnerstwa Północnej Jury inspiracją do rozwoju przedsiębiorczości i aktywizacji lokalnej społeczności” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach II Schematu Pomocy Technicznej „Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich” PROW na lata 2014-2020. Serdeczne podziękowania za wzorcową współpracę Dyrektor Jerzy Motłoch skierował w kierunku partnera projektu- Gminy Lelów, reprezentowanej przez Wójta- p. Krzysztofa Molendę. Wójt Gminy Lelów, w równie ciepłych słowach złożył wyrazy wdzięczności Dyrektorowi PPJ za dotychczasową współpracę a także podziękował uczestnikom konkursu za przygotowanie fantastycznych potraw, wpisanych w tradycję kulinarną gminy.

Uczestnicy konkursu kulinarnego, II etapu zachwycili przygotowanymi potrawami, które niewątpliwie wpisują się i w historię, i tradycję kulinarną gminy. Sporządzony i zaprezentowany  przez uczestników konkursu pyszny czulent- jest potrawą szabasową przygotowaną na bazie wołowiny, fasoli, kaszy i gęsiego smalcu. Z kolei sporządzony i zaprezentowany rewelacyjny Lelowski ciulim ( odpowiednik czulentu) zawiera utarte ziemniaki, żeberka i przyprawy. Co istotne ciulim- występuje wyłącznie na terenie Gminy Lelów. Potrawa ta powstała w czasach, gdy na ziemiach lelowskich zamieszkiwali żydzi, którzy w czasie szabatu przygotowywali swoją tradycyjną potrawę – czulent. Nie mogło zabraknąć także wybornych i legendarnych wręcz gęsich pipek ( skórka z gęsiej szyi nadziewana farszem- wołowiną i czosnkiem). W tych specyficznych, lokalnych potrawach sekret ukryty jest w odpowiednich przyprawach!  Zaskakują smakiem i zapachem!

Dziękujemy uczestnikom konkursu- p.  Aleksandrze Włochowicz, Monice Koper, Bożenie Włochowicz za ich pełne pasji kulinarnej przygotowanie  i prezentację doskonałych lokalnych potraw.

Gmina Lelów ma prawdziwych wirtuozów sztuki kulinarnej! Już dzisiaj gratulujemy uczestnikom kunsztu kulinarnego!

 

czytano: 53 razy

źródło: jura-ppj.pl

Strona główna
mapa serwisu kanały RSS polityka prywatności
Strona internetowa Stowarzyszenia Partnerstwo Północnej Jury została utworzona w ramach Programu Operacyjnego „ Restrukturyzacja i modernizacja sektora żywnościowego oraz rozwój obszarów wiejskich 2004-2006”, priorytet „Zrównoważony rozwój obszarów wiejskich”, działanie „Pilotażowy Program Leader +” a następnie zaktualizowana w ramach Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich Europa inwestująca w obszary wiejskie. Strona zaktualizowana przez Stowarzyszenie Partnerstwo Północnej Jury. Strona współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach osi 4- LEADER Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013. Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 - Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Unia Leader Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi FAPA Program Rozwoju Obszarów Wiejskich
Lokalna Grupa Działania Stowarzyszenie Partnerstwo Północnej Jury (PPJ) działa w ramach PROW. Pośredniczy w pozyskiwaniu środków unijnych, realizuje projekty unijne.