"Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie".
Celem operacji jest sprawne wdrażanie LSR, w tym realizacja Planu Komunikacji.
Operacja współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach działania "Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER".
Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.
Przewidywane wyniki operacji: finansowy postęp we wdrażaniu LSR.

Strona główna
Statystyki RSS
piątek, 4 grudnia 2020 r.
imieniny obchodzą: Barbara, Hieronim
RODO
więcej
WSPARCIE PRZYGOTOWAWCZE PROW 2014-2020
więcej
EKOLC Questy
ZONAR
  „WIELKIE GRANIE I ODKRYWANIE- ZASOBY OBSZARU NASZYM ATRYBUTEM ROZWOJU” ZONAR W kwietniu 2017r. trzy sąsiadujące ze sobą Lokalne Grupy Działania, tj. "Bractwo Kuźnic", ...
więcej
ODDO
 W ramach realizacji projektu współpracy " Od dziedzictwa do bogactwa"  na potrzeby promocji projetu jako pierwsze zrealizowano zadanie polegające na opracowaniu loga projektu (logo ...
więcej
Grudzień 2020
Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31

Podsumowanie projektu EKOLC- konferencja

Strona główna » Aktualności » Podsumowanie projektu EKOLC- konferencja

wielkość tekstu:A | A | A

Doniosłość ekologii nie podlega dyskusji. Winniśmy słuchać języka przyrody i odpowiadać na jej potrzeby. "Przyroda nie zna nagrody ani kary. Zna tylko konsekwencje."
4 Lokalne Grupy Działania:" Partnerstwo Północnej Jury", Bractwo Kuźnic, Razem na wyżyny, Perła Jury, chciały coś zmienić lokalnie w stosunkach między człowiekiem a przyrodą, bo wszyscy wiemy, że w tych relacjach "coś nie gra". Chciały zainicjować dyskusję a być może zachęcić także do konkretnych działań proekologicznych zaczynając od maleńkich rzeczy: od samej edukacji ekologicznej dzieci i dorosłych, poprzez konkretną akcje zmniejszającą objętość śmieci. Realizacja wspólnego projektu współpracy p.t. "Ekologia - kogo obchodzą losy cywilizacji?” (EKOLC), która objęła obszar 27 gmin, była ogromnym wyzwaniem. Temat ekologii  jest trudny, a my zdecydowaliśmy się nie tylko na działania promujące i edukujące lecz także na konkretne działania mające zachęcić mieszkańców obszaru objętego projektem współpracy do m.in. zmniejszania objętości śmieci poprzez dystrybucje ponad dwóch tysięcy zgniatarek . Edukowaliśmy najmłodszych- przedszkolaków, używając w tym celu innowacyjnej formy jaką były przedstawienia teatralne. Do 129 przedszkoli i oddziałów przedszkolnych przyjechał Teatr Edukacji i Profilaktyki „Maska”, który przygotował autorski spektakl o treściach ekologicznych zatytułowany: „ Z ekologii niech świat słynie”. Ponad 6000 przedszkolaków otrzymało kredki, autorskie malowanki o treściach ekologicznych, papier rysunkowy. Przedszkolaki wzięły udział również w konkursie plastycznych „Ziemia- mój dom”  w którym wybrano 44 najpiękniejsze prace.  Prace plastyczne zostały wykorzystane w kalendarzu ekologicznym na 2013r, który otrzymał każdy mały zwycięzca konkursu. Wśród mieszkańców obszaru współpracy  przeprowadzono ważną akcje ekologiczną zatytułowaną „ zgnieć –śmieć”, w której przekazano ponad 2000 mieszkańcom zgniatarki do zmniejszania objętości śmieci. Podsumowaniem wszystkich zadań objętych projektem współpracy była konferencja, mająca miejsce 23 listopada 2013r. W konferencji uczestniczyło ponad 150 zaproszonych gości, lokalnych liderów, przedstawicieli władz, a także zwycięzców konkursu plastycznego. Moderatorem konferencji była prezes Stowarzyszenia „Partnerstwo Północnej Jury” Halina Palarz. Wyczerpujące sprawozdanie przedstawiła prezes LGD „Bractwo Kuźnic”- Marita Skowron. Podczas konferencji wręczone zostały nagrody 44 zwycięzcom konkursu plastycznego. Interesujący referat  na temat segregacji odpadów w świetle nowej ustawy o utrzymaniu porządku w gminach wygłosił przedstawiciel firmy Eko-Region Bełchatów. Aktorzy z Teatru „Maska” w Krakowie wystawili dla wszystkich zgromadzonych gości teatrzyk, który był prezentowany w 129 przedszkolach.
Projekt współpracy formalnie zakończy się w grudniu tego roku. Już teraz widzimy efekty realizacji tego projektu. Mieszkańcy, którzy otrzymali zgniatarki do zmniejszania objętości śmieci chwalą nas za rewelacyjny pomysł, dzieciaki były zachwycone udziałem w spektaklach ekologicznych, otrzymanymi gadżetami, kalendarzami ekologicznymi. Otrzymujemy wyrazy uznania od grona pedagogicznego i od samych rodziców dzieci. O naszym projekcie napisały różne portale internetowe i  gazety. Mamy nadzieję, że zainspirujemy do mniejszych i większych działań w kwestii dobra i troski o naszą planetę. Miejmy świadomość, że przyroda bez człowieka może żyć, ale człowiek bez przyrody zginie.

 

poprzednia strona|1|2| z   2następny|ostatnia

czytano: 3360 razy

źródło: jura-ppj.pl

Strona główna
mapa serwisu kanały RSS polityka prywatności
Strona internetowa Stowarzyszenia Partnerstwo Północnej Jury została utworzona w ramach Programu Operacyjnego „ Restrukturyzacja i modernizacja sektora żywnościowego oraz rozwój obszarów wiejskich 2004-2006”, priorytet „Zrównoważony rozwój obszarów wiejskich”, działanie „Pilotażowy Program Leader +” a następnie zaktualizowana w ramach Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich Europa inwestująca w obszary wiejskie. Strona zaktualizowana przez Stowarzyszenie Partnerstwo Północnej Jury. Strona współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach osi 4- LEADER Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013. Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 - Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Unia Leader Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi FAPA Program Rozwoju Obszarów Wiejskich
Lokalna Grupa Działania Stowarzyszenie Partnerstwo Północnej Jury (PPJ) działa w ramach PROW. Pośredniczy w pozyskiwaniu środków unijnych, realizuje projekty unijne.