"Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie".
Celem operacji jest sprawne wdrażanie LSR, w tym realizacja Planu Komunikacji.
Operacja współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach działania "Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER".
Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.
Przewidywane wyniki operacji: finansowy postęp we wdrażaniu LSR.

Strona główna
Statystyki RSS
niedziela, 12 lipca 2020 r.
imieniny obchodzą: Brunon, Jan
RODO
więcej
WSPARCIE PRZYGOTOWAWCZE PROW 2014-2020
więcej
EKOLC Questy
ZONAR
  „WIELKIE GRANIE I ODKRYWANIE- ZASOBY OBSZARU NASZYM ATRYBUTEM ROZWOJU” ZONAR W kwietniu 2017r. trzy sąsiadujące ze sobą Lokalne Grupy Działania, tj. "Bractwo Kuźnic", ...
więcej
ODDO
 W ramach realizacji projektu współpracy " Od dziedzictwa do bogactwa"  na potrzeby promocji projetu jako pierwsze zrealizowano zadanie polegające na opracowaniu loga projektu (logo ...
więcej
Lipiec 2020
Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31

Wyjazd studyjny do Finlandii 14.06.2011r.- 17.06.2011r.

Strona główna » Aktualności » Wyjazd studyjny do Finlandii 14.06.2011r.- 17.06.2011r.

wielkość tekstu:A | A | A

20-osobowa grupa przedstawicieli LGD skupionych w SIECI SILESIAN LEADER NETWORK oraz reprezentantów Samorządu Województwa Śląskiego na czele z p. Aleksandrą Banasiak, Członkiem Zarządu Województwa Śląskiego wzięła udział w międzynarodowym seminarium LAGs’ Global Network Seminar, którego główną tematyką były doświadczenia z szerzenia metody LEADER wewnątrz UE oraz w krajach – co szczególnie ciekawe - poza nią. Seminarium zostało zorganizowane przez ELARD – największe europejskie stowarzyszenie skupiające organizacje wdrażające podejście LEADER w krajach UE (LGD oraz sieci LGD), z kolei sam wyjazd grupy z terenu województwa śląskiego został zorganizowany i sfinansowany przez Sekretariat Regionalny KSOW Województwa Śląskiego. W seminarium wzięło udział ok. 150 osób z 22 krajów – w większości Państw Członkowskich UE – ale również z Brazylii, Mozambiku, Pakistanu i Rosji. Podczas seminarium zaprezentowano efekty pilotażowych działań polegających głównie na tworzeniu lokalnych partnerstw typu LEADER w Mozambiku, krajach Ameryki Łacińskiej, na Wyspach Zielonego Przylądka oraz Tunezji i Rosji. Działania te - podejmowane począwszy od 2006 r. - były prowadzone przez grupę ekspertów pod przewodnictwem Pana Petri Rinne (obecny Prezydent ELARD) oraz p. Philipa Wade (związanego niegdyś z OECD) z wykorzystaniem wcześniejszych doświadczeń z wdrażania podejścia LEADER głównie fińskich, irlandzkich i czeskich.

Ze względu na uwarunkowania ustrojowe oraz poziom rozwoju społeczno-gospodarczego terytoriów, na których prowadzono pilotażowe działania zastosowania metody LEADER w rozwoju lokalnym (prezentowanych w trakcie seminarium) działania te miały na celu głównie przeciwdziałanie ubóstwu wsi oraz tworzenie nowych możliwości egzystencjalnych dla społeczności lokalnych zamieszkujących tamtejsze obszary wiejskie. Jak przedstawiano w trakcie seminarium - w przeważającej większości przypadków działania te odniosły zamierzone efekty, potwierdzając skuteczność metody LEADER w różnych uwarunkowaniach lokalnych – również poza UE, wytyczając nowy dla ww. miejsc kierunek rozwoju lokalnego oparty na rozwiązaniach demokratycznych, partnerstwie i wykorzystaniu lokalnego potencjału tych obszarów. Uczestnicy seminarium zostali zaproszeni przez delegację polską do udziału w październikowej konferencji LEADER AFTER 2013 w Koszęcinie, której gospodarzem i współorganizatorem w ramach imprez Polskiej Prezydencji w Radzie UE będzie Samorząd Województwa Sląskiego (pozostali współorganizatorzy to Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Śląski Związek Gmin i Powiatów).

Po zakończeniu seminarium polska delegacja udała się na dwudniową roboczą wizytę studyjną na teren działania LAG Aktiivinen Pohjois-Satakunta ry . Celem wizyty była prezentacja projektów lokalnych niosących tzw. wartość dodaną oraz zapoznanie się z formalnymi aspektami działalności fińskich LGD, w tym w szczególności systemu wdrażania LSR oraz terminów rozpatrywania wniosków o dofinansowanie operacji w realiach fińskich, które zaliczane są do tego samego modelu implementacji podejścia LEADER w UE, jak te obowiązujące w Polsce (czyli model częściowej decentralizacji kompetencji związanych z wyborem projektów). Wg. informacji przekazanych przez stronę fińską ww. terminy są – ujmując to bardzo ogólnikowo i na podstawie informacji dot. jednej fińskiej LGD – przynajmniej 2-krotnie krótsze niż w większości regionów w Polsce (dokumentacja projektowa jest przy tym również mniej obszerna). W opinii uczestników wyjazdu pobyt na seminarium w Ellivuori oraz późniejsza wizyta w LAG Aktiivinen Pohjois-Satakunta ry były bardzo inspirującym doświadczeniem, wzbogacającym istotnie wiedzę nt. zastosowań metody LEADER w tym również, w nieco innym wydaniu niż to realizowane obecnie w ramach PROW 2007-2013.

Tekst:Witold Magryś, Śląski Związek Gmin i Powiatów, SILESIAN LEADER NETWORK

czytano: 1500 razy

źródło: jura-ppj.pl

Strona główna
mapa serwisu kanały RSS polityka prywatności
Strona internetowa Stowarzyszenia Partnerstwo Północnej Jury została utworzona w ramach Programu Operacyjnego „ Restrukturyzacja i modernizacja sektora żywnościowego oraz rozwój obszarów wiejskich 2004-2006”, priorytet „Zrównoważony rozwój obszarów wiejskich”, działanie „Pilotażowy Program Leader +” a następnie zaktualizowana w ramach Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich Europa inwestująca w obszary wiejskie. Strona zaktualizowana przez Stowarzyszenie Partnerstwo Północnej Jury. Strona współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach osi 4- LEADER Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013. Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 - Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Unia Leader Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi FAPA Program Rozwoju Obszarów Wiejskich
Lokalna Grupa Działania Stowarzyszenie Partnerstwo Północnej Jury (PPJ) działa w ramach PROW. Pośredniczy w pozyskiwaniu środków unijnych, realizuje projekty unijne.