"Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie".
Celem operacji jest sprawne wdrażanie LSR, w tym realizacja Planu Komunikacji.
Operacja współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach działania "Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER".
Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.
Przewidywane wyniki operacji: finansowy postęp we wdrażaniu LSR.

Strona główna
Statystyki RSS
niedziela, 14 sierpnia 2022 r.
imieniny obchodzą: Alfred, Maksymilian
WSPARCIE PRZYGOTOWAWCZE PROW 2014-2020
więcej
WSPARCIE PRZYGOTOWAWCZE PROW 2021-2027
więcej
EKOLC Questy
ZONAR
  „WIELKIE GRANIE I ODKRYWANIE- ZASOBY OBSZARU NASZYM ATRYBUTEM ROZWOJU” ZONAR W kwietniu 2017r. trzy sąsiadujące ze sobą Lokalne Grupy Działania, tj. "Bractwo Kuźnic", ...
więcej
ODDO
 W ramach realizacji projektu współpracy " Od dziedzictwa do bogactwa"  na potrzeby promocji projetu jako pierwsze zrealizowano zadanie polegające na opracowaniu loga projektu (logo ...
więcej
MARKA
Projekt współpracy pt.: "Magiczny, regionalny koszyk atrakcji", akronim MARKA jest realizowany w partnerstwie ze Stowarzyszeniem- Lokalna Grupa Działania "Żywiecki Raj". Wniosek o ...
więcej

Wizyta sołtysów z Mazowsza

Strona główna » Aktualności » Wizyta sołtysów z Mazowsza

wielkość tekstu:A | A | A

Stowarzyszenie „Partnerstwo Północnej Jury” w dniach 6-8 października b.r. gościło 40- osobową grupę sołtysów i sołtysek- lokalnych liderów z województwa mazowieckiego. Grupę powitał i współoprowadzał po terenie Prezes Zarządu Stowarzyszenia PPJ- p. Jerzy Motłoch. Pan Prezes miał w planach oprowadzić grupę przez wszystkie 9 partnerskich gmin naszego Stowarzyszenia, bo każdy z naszych partnerów ma ogromny potencjał i unikatowe bogactwo zasobów, ale 3 dniowy pobyt sołtysów na ziemi jurajskiej niestety na to czasowo nie pozwalał. 

Dzięki doskonałej współpracy z partnerskimi gminami, lokalni liderzy z Mazowsza mieli możliwość  odwiedzenia w pierwszym dniu swojej wizyty Gminę i Miasto Koziegłowy. Burmistrz Gminy i Miasta Koziegłowy- p. Jacek Ślęczka zaprezentował wszystkie najważniejsze atuty gminy,  w tym m.in. dobrze rozwiniętą lokalną przedsiębiorczość, opartą w znacznej części o sztuczne choinki i ozdoby świąteczne. Uczestnicy spotkania mieli możliwość odwiedzić  m.in. smart sołectwo Lgotę Mokrzesz, zwiedzić Sołeckie Centrum Kultury, które doskonałe funkcjonuje dzięki zaangażowaniu sołtysa p. Mariusza Janoszki i Dyrektor Miejsko-Gminnego Ośrodka Promocji Kultury w Koziegłowach- p. Renaty Garleji. Przy Sołeckim Centrum Kultury aktywnie działa Koło Aktywnych Kobiet, klub sportowy, seniorzy, koło gospodyń wiejskich, młodzież i dzieci chętnie korzystają z pracowni Orange, przeprowadzane są liczne warsztaty, szkolenia, imprezy. Uczestnicy spotkania mieli szansę nie tylko zwiedzić „każdy kąt” sołeckiego centrum kultury, ale również skosztować smacznych, pięknie przygotowanych, lokalnych specjałów.
Kolejnym punktem wizyty była Dolina Osikowa w Koziegłowach, miejsce w którym  od prawie dwóch dekad krzewi się piękną tradycję wyrabiania ozdób i wyrobów rękodzielniczych z łyka osikowego. Właściciel tego magicznego miejsca- p. Roman Noszczyk przedstawił historię unikatowej techniki tworzenia niezwykłych wyrobów z łyka osikowego a także zaprosił na aktywne warsztaty rękodzielnicze. Wszyscy uczestnicy byli zachwyceni praktyczną częścią spotkania warsztatowego i osikowych wyrobów, które sami stworzyli. 
Drugi dzień wizyty sołtysów rozpoczął się wizytą gości w Gminie Lelów ( na skrzyżowaniu szlaków i kultur). O wspaniałej historii Lelowa, którego początki sięgają XII wieku a także o obecnym potencjale i możliwościach gminy opowiadał  i oprowadzał po Lelowie wójt- p. Krzysztof Molenda. Przedstawił pięknie zagospodarowany teren przy zbiorniku wodnym w Lelowie (plaża, ścieżki pieszo-rowerowe, plac zabaw, siłownia zewnętrzna) , którego realizacja była możliwa dzięki efektywnie wykorzystanym środkom unijnym pochodzącym z Programu Rybactwo i Morze a także Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 i współpracy ze Stowarzyszeniem na rzecz rozwoju Gminy Lelów ( z panią prezes Joanną Sokolińską na czele) a także Lokalną Grupą Rybacką „Jurajska Ryba” i Stowarzyszeniem „Partnerstwo Północnej Jury”.  Z wielką pasją o bogatej przeszłości i wielokulturowości Gminy Lelów mówiła Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Lelowie- p. Ewa Molenda.  Z  entuzjazmem opowiadała o jednym z największych w regionie Festiwali, organizowanych w Lelowie tj. Święcie Ciulimu i Czulentu, na które przybywa nawet 12 000 gości. Gościnni gospodarze gminy nie byliby pewnie sobą, gdyby nie poczęstowali uczestników spotkania wyśmienitymi, lokalnymi potrawami- tj. lelowskim ciulimem i czulentem.  Lelów oczarował uczestników spotkania i smakami, i festiwalową atmosferą, i swoją wielokulturowością. Zaskoczeń drugiego dnia wizyty jednak nie brakowało w dalszej części wizyty. Równie serdecznie i gościnnie lokalni liderzy z Mazowsza zostali przywitani w Gminie Żarki- w której rolę gospodarza sprawował Burmistrz Miasta i Gminy Żarki- p. Klemens Podlejski, opowiadając o m.in. ogromnym potencjale turystycznym gminy, rewelacyjnie wykorzystującej środki unijne na poszczególne lokalne inwestycje wpływające na zrównoważony i dynamiczny rozwój obszaru . Uczestnicy spotkania mieli szansę poczuć magię żareckiego klimatu. Zwiedzili Stary Młyn, czyli Muzeum Rzemiosł Dawnych poznając historie rzemiosł obecnych od wieków w Żarkach, urokliwy kompleks zabytkowych stodół, w jednej z których do dnia dzisiejszego organizuje się imprezę cykliczną Kupiecki Sąsiek, (zazwyczaj w długi weekend w trakcie trwania jednego z największych w województwie śląskim targowisk). Rolę przewodnika po Żarkach pieczołowicie sprawowała niezastąpiona p. Katarzyna Kulińska- Pluta, przedstawiając zrealizowane najciekawsze projekty w terenie z dofinansowaniem środków unijnych będących w dyspozycji Stowarzyszenia PPJ. Gościnnie i niezwykle smacznie przywitała gości Dyrektor Miejsko Gminnego Ośrodka Kultury w Żarkach- p. Magdalena Brzegowska. Najbardziej wymagający smakosze po raz kolejny mieli szansę zasmakować lokalnych potraw- tym razem degustując pyszny, żarecki tatarczuch. Żarki- to Twoje Miejsce na Jurze- z takim właśnie przekonaniem pozostał niejeden uczestnik tego spotkania.
W ostatni, bo 3 dzień wizyty, lokalnym liderom została zaprezentowana piękna, jurajska gmina Olsztyn- „Słońce Jury”. Serdeczne powitanie przygotował Wójt Gminy Olsztyn- p. Tomasz Kucharski, zapraszając do Olsztyna- miejsca, które słynie m.in. z ruin średniowiecznego zamku, licznych skałek umożliwiających wspinaczkę, paralotniarstwo, czy też rewelacyjnie rozwiniętych ścieżek pieszo- rowerowych i wielu, innych atrakcji. Uczestnicy spotkania nie mogli więc nie zobaczyć i nie zwiedzić ruin Zamku w Olsztynie. O legendach i historii tego miejsca  z wielką pasją i zaangażowaniem opowiadała i oprowadzała  p. Barbara Krajewska- sołtys Olsztyna. Rolę przewodnika po Olsztynie sprawowała także p. Katarzyna Biskup, która prezentowała projekty zrealizowane na terenie Olsztyna z dofinansowania unijnego ( m.in. plac zabaw usytuowany przy ruinach Zamku, rzeźba balansująca na linie autorstwa p. Jerzego Kędziory, zrewitalizowany rynek olsztyński, zrewitalizowany gminny ośrodek kultury, eko-słupki pokazujące jakość powietrza). Olsztyn- to z pewnością miejsce do którego się wraca z przyjemnością, bo za każdym razem wydaje się jeszcze ciekawsze. Właściwie taka jest cała nasza Północna Jura. Tutaj chce się wracać by odkrywać więcej i więcej. I mamy taką niekłamaną nadzieję, że również nasi goście wrócą również do nas, już wkrótce, widząc i niejako doświadczając w pełni, że miejsce w którym działamy jest wyjątkowe z uwagi nie tylko na jurajski obszar, ale przede wszystkim na wyjątkowe osoby tutaj mieszkające i szeroką, wieloaspektową, partnerską współpracę!
Pragniemy serdecznie podziękować wszystkim osobom i instytucjom zaangażowanym w obsługę i przygotowanie wizyty sołtysów z Mazowsza na terenie Stowarzyszenia „Partnerstwo Północnej Jury’.
Współpraca z Państwem to wielka przyjemność! 
A naszych wizytujących gości zapraszamy niezmiennie do powrotów i ponownych wizyt! 
 

poprzednia strona|1|2|3|4| z   4następny|ostatnia

czytano: 469 razy

źródło: jura-ppj.pl

Strona główna
RODO
dalej
Facebook
Dobre Praktyki Dobre Praktyki

Projekty realizowane na obszarze LGD Partnerstwo Północnej Jury

więcej
Publikacje
Sierpień 2022
Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31
mapa serwisu kanały RSS polityka prywatności
Strona internetowa Stowarzyszenia Partnerstwo Północnej Jury została utworzona w ramach Programu Operacyjnego „ Restrukturyzacja i modernizacja sektora żywnościowego oraz rozwój obszarów wiejskich 2004-2006”, priorytet „Zrównoważony rozwój obszarów wiejskich”, działanie „Pilotażowy Program Leader +” a następnie zaktualizowana w ramach Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich Europa inwestująca w obszary wiejskie. Strona zaktualizowana przez Stowarzyszenie Partnerstwo Północnej Jury. Strona współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach osi 4- LEADER Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013. Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 - Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Unia Leader Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi FAPA Program Rozwoju Obszarów Wiejskich
Lokalna Grupa Działania Stowarzyszenie Partnerstwo Północnej Jury (PPJ) działa w ramach PROW. Pośredniczy w pozyskiwaniu środków unijnych, realizuje projekty unijne.