"Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie".
Celem operacji jest sprawne wdrażanie LSR, w tym realizacja Planu Komunikacji.
Operacja współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach działania "Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER".
Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.
Przewidywane wyniki operacji: finansowy postęp we wdrażaniu LSR.

Strona główna
Statystyki RSS
wtorek, 21 września 2021 r.
imieniny obchodzą: Daria, Mateusz
RODO
więcej
WSPARCIE PRZYGOTOWAWCZE PROW 2014-2020
więcej
EKOLC Questy
ZONAR
  „WIELKIE GRANIE I ODKRYWANIE- ZASOBY OBSZARU NASZYM ATRYBUTEM ROZWOJU” ZONAR W kwietniu 2017r. trzy sąsiadujące ze sobą Lokalne Grupy Działania, tj. "Bractwo Kuźnic", ...
więcej
ODDO
 W ramach realizacji projektu współpracy " Od dziedzictwa do bogactwa"  na potrzeby promocji projetu jako pierwsze zrealizowano zadanie polegające na opracowaniu loga projektu (logo ...
więcej
Wrzesień 2021
Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30

Relacja z wizyty studyjnej

Strona główna » Aktualności » Relacja z wizyty studyjnej

wielkość tekstu:A | A | A

W dniach 9-10 września 2021r. przedstawiciele Stowarzyszenia PPJ udali się z wizytą studyjną do partnera projektu współpracy o tytule: Magiczny, regionalny koszyk atrakcji, tj. do Lokalnej Grupy Działania Stowarzyszenie "Żywiecki Raj". Partnerzy naszego projektu współpracy zaprezentowali uczestnikom wyjazdu, projekty zrealizowane na swoim obszarze, a także zainspirowali do podejmowania kolejnych działań na rzecz rozwoju swoich lokalnych społeczności. Z wielkim uznaniem i zainteresowaniem uczestnicy wyjazdu przyglądali się inicjatywom, które zostały zrealizowane na terenie partnerskiej LGD. Pierwszego dnia wizyty, oprócz spotkania z partnerem projektu współpracy, uczestnicy wyjazdu mieli możliwość zwiedzenia jednego z najbardziej znanych browarów w Europie, tj. Muzeum Browaru Żywiec. Muzeum Browaru Żywiec jest jednym z obiektów Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego wyróżnionym tytułem Gwiazdy Techniki. Od 2010 r. jest tzw. punktem kotwicznym Europejskiego Szlaku Dziedzictwa Przemysłowego, co świadczy o jego ponadregionalnym znaczeniu dla przemysłowej historii Europy. Po przekroczeniu wrót muzeum, uczestnicy wyjazdu, weszli w świat naznaczony ponad 160-letnią historią browaru oraz produkowanego w nim piwa. Przechodząc przez sale ekspozycyjne aktywnie poznali kolejne okresy rozwoju browaru i marki Żywiec aż po współczesność.

W programie wizyty studyjnej drugiego dnia, znalazło się również zwiedzanie Chaty Kawuloka- która stanowi przykład tradycyjnego góralskiego domu i w której można obejrzeć tradycyjny wystrój oraz sprzęty, np. żarna służące do wyrobu mąki.  Główną atrakcję chaty stanowi prezentacja zgromadzonych instrumentów, takich jak gajdy, róg pasterski, okaryna, fujara czy piszczołka sałaśnikowa, na których wykonywane są unikatowe melodie pozwalające zwiedzającym w swoisty sposób przenieść się w dawne czasy. Uczestnicy warsztatów wzięli udział także w warsztatach robienia masła. Z kolei w Muzuem Koronki Koniakowskiej zapoznali się z bardzo ciekawą wystawą, która w nowoczesny sposób opowiada historie ponad stuletniej szydełkowej tradycji pielęgnowanej do dziś w Koniakowie. Prezentuje przepiękne serwety i inne tradycyjne wyroby z koronki koniakowskiej, jednej z najznakomitszych koronczarek.  

Uczestnicy wizyty studyjnej nie mogli nie zobaczyć Centrum Pasterskiego w Koniakowie. W Centrum zobaczyli wystawę poświęconą pasterstwu – dokumenty poświadczające historię sałaszy, naczynia i dzwonki pasterskie oraz tablice z informacjami na temat wypasu owiec na halach. Nieopodal  Centrum, w niewielkiej bacówce, „podglądali” prezentację wytwarzania tradycyjnego, góralskiego specjału, czyli owczego sera w postaci - oscypka (chronionego obecnie, unijnymi obwarowaniami, wyrobu regionalnego). Dowiedzieli się także czym jest bundz, bryndza czy żentyca.

Uczestnikom wyjazdu udało się zrealizować i odwiedzić każdy punkt programu. Nie byłoby to możliwe, gdyby nie zaangażowanie i pomoc naszych partnerów projektu współpracy- to jest LGD „Żywiecki Raj”, a także p. Robertowi Karpecie. Dziękujemy pięknie za okazaną gościnność i wsparcie przy organizacji wyjazdu!! Zapraszamy do nas z rewizytą!

 

poprzednia strona|1|2|3| z   3następny|ostatnia

czytano: 27 razy

źródło: jura-ppj.pl

Strona główna
mapa serwisu kanały RSS polityka prywatności
Strona internetowa Stowarzyszenia Partnerstwo Północnej Jury została utworzona w ramach Programu Operacyjnego „ Restrukturyzacja i modernizacja sektora żywnościowego oraz rozwój obszarów wiejskich 2004-2006”, priorytet „Zrównoważony rozwój obszarów wiejskich”, działanie „Pilotażowy Program Leader +” a następnie zaktualizowana w ramach Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich Europa inwestująca w obszary wiejskie. Strona zaktualizowana przez Stowarzyszenie Partnerstwo Północnej Jury. Strona współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach osi 4- LEADER Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013. Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 - Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Unia Leader Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi FAPA Program Rozwoju Obszarów Wiejskich
Lokalna Grupa Działania Stowarzyszenie Partnerstwo Północnej Jury (PPJ) działa w ramach PROW. Pośredniczy w pozyskiwaniu środków unijnych, realizuje projekty unijne.